VÄLKOMMEN TILL WHISKY EXPO - LINKÖPING KONSERT OCH KONGRESS I SAMARBETE MED LINDBLAD MÄSS OCH KONFERENS
ÖPPETTIDER LINKÖPINGS WHISKYEXPO Lördag 12–17 OCH 18-23

Specialprovning med Amrut 2020

Datum/Tid

Fredagen 5/4 Seminariebiljetter | Mässbiljetter
Lördagen 6/4 (Pass 1) Seminariebiljetter | Mässbiljetter
Lördagen 6/4 (Pass 2) Seminariebiljetter | Mässbiljetter


Specialprovning med Amrut

Som det första indiska destilleriet att sälja Single Malt Whisky till Europa har Amrut gått från klarhet till klarhet. Deras största anhängare är Dennis Steckel från Svenska Älmhult. Han har varit i Bangalore flera gånger och han kommer berätta om deras framgångar på den internationella whiskyscenen. Bland de 6 sorterna kommer det att finnas några standard sorter men även några specialare som inte
finns att köpa längre.

Sex whisky provas

PRIS 350 kr

Provningsledare: Dennis Steckel

Seminarie arrangeras av: Clydesdale AB

Clydesdale AB är ett entreprenörs drivet företag som bygger på den enkla idén att försöka finna de speciella produkter som ger det där lilla extra.

I den hårda konkurrensen som idag råder inom pub, bar och restaurangbranschen behövs något som fångar kunden. Clydesdale AB skall vara leverantören av just den där lilla extra upplevelsen.

I vårt sortiment hittar du whisky sorter som många kunder har som sina absoluta favoriter och inte trodde dom kunde hitta i Sverige.

 

www.clydesdales.se

 

clydesdale